Reklama

Ładowanie...

Porozmawiać o polskim Kościele

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zbiorowe przeświadczenie o tym, że Kościół jest uprzywilejowany, ma podstawy. A może to zagrażać ładowi demokratycznemu w Polsce - piszą w RZECZPOSPOLITEJ (z 27 czerwca) prof. Jan Woleński, wykładowca filozofii na UJ, oraz ojciec Stanisław Obirek SJ, były rektor Kolegium Jezuickiego w Krakowie.

Kościół ma pełne prawo do głoszenia i realizowania takich postulatów, jakie uważa za właściwe. Nie może jednak uchylać się przed odpowiedzialnością za skutki swych poczynań ani przed ich krytyką -zastrzegają autorzy i deklarują: „Jeden z nas jest duchownym, drugi agnostykiem. Obirek traktuje transcendentalny wymiar Kościoła jako rzeczywistość, Woleński uznaje to za mit. Ten drugi nie twierdzi jednak, iż Kościół i jego ludzie odwołując się do swojej wiary czynią to zawsze i tylko dla kamuflażu interesów ziemskich. Obirek przyznaje, że Kościół, realizując swoje cele skierowane ku celom...

9228

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]