Reklama

Ładowanie...

Pora wyciągnąć wnioski

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Precedensowy wyrok sądu w Łomży nie jest jeszcze prawomocny. Rodzice dwojga dzieci urodzonych z tą samą ciężką wadą genetyczną, którzy domagali się od szpitala odszkodowania za odmowę badań prenatalnych przy kolejnej ciąży matki, już zapowiedzieli apelację, bo ich oczekiwania tylko częściowo zostały zaspokojone. Tym niemniej decyzja sądu już stwarza sytuację dostatecznie wyrazistą, by wyciągnęli z niej wnioski wszyscy, którzy - najsłuszniej pod słońcem - głoszą nietykalność życia poczętych dzieci.
U

Ustawa z roku 1993, której bronią, jest równocześnie w praktyce kwestionowana przez nich samych - w taki właśnie sposób jak w przypadku małżeństwa z Łomży. Lekarze odmawiają badań prenatalnych, argumentując, że domagające się ich kobiety skorzystają - w razie stwierdzenia ciężkiej wady dziecka - z ustawowego prawa do aborcji niekaralnej. Staje się to coraz powszechniejszą praktyką i jest ewidentnym nadużyciem, bo nikt nie może przypisywać sobie prawa do odczytywania cudzych intencji w sposób niepodważalny. Odmowa badań prenatalnych jest zanegowaniem prawa kobiety do poznania prawdy o sytuacji, w której znajduje się ona i dziecko. Wnioski, które wyciągnie, to już nowy problem - zupełnie inny. Ale obrońcy życia stają zdecydowanie po stronie odmawiających badań lekarzy, co oznacza po prostu przedmiotowe traktowanie matki dziecka, stawianie jej w sytuacji przymusowej, przez kogo...

3116

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]