Reklama

Ponura saga rodzinna

Ponura saga rodzinna

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli komuś jest zbyt wesoło, jeśli ktoś chce sobie obniżyć nastrój, niechaj sięgnie po "Nagrobek z lastryko, najnowszą powieść Krzysztofa Vargi.
O

Owszem - autor ten wyspecjalizował się w dostarczaniu prozy melancholijno--depresyjnej, tak pesymistycznej, że już bardziej nie można, ale przecież nie sposób w tym upatrywać istoty wysiłków pisarskich Vargi. Nie chodzi o to - cały czas mam taką nadzieję, choć być może ulegam złudzeniu - żeby czytelnika utopić w oceanie smutku. Idzie o to, żeby go zachęcić do przemyślenia kilku spraw. Tych z gatunku fundamentalnych.

Krzysztof Varga posłużył się chwytem literackim, który sprawdził mu się wielokrotnie, a najbardziej bodaj w "Tequili" - wspomnieniowo-rozrachunkowym monologiem wypowiadanym w szczególnym momencie. Narrator-bohater "Nagrobka z lastryko" za chwilę odbierze sobie życie. Czynnością bezpośrednio poprzedzającą ten desperacki krok jest przeglądanie rodzinnych szpargałów. Wzrok Dominika - bo tak tej postaci na imię - przykuwa stara fotografia...

7007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]