Reklama

Ponura saga rodzinna

Ponura saga rodzinna

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli komuś jest zbyt wesoło, jeśli ktoś chce sobie obniżyć nastrój, niechaj sięgnie po "Nagrobek z lastryko, najnowszą powieść Krzysztofa Vargi.
O

Owszem - autor ten wyspecjalizował się w dostarczaniu prozy melancholijno--depresyjnej, tak pesymistycznej, że już bardziej nie można, ale przecież nie sposób w tym upatrywać istoty wysiłków pisarskich Vargi. Nie chodzi o to - cały czas mam taką nadzieję, choć być może ulegam złudzeniu - żeby czytelnika utopić w oceanie smutku. Idzie o to, żeby go zachęcić do przemyślenia kilku spraw. Tych z gatunku fundamentalnych.

Krzysztof Varga posłużył się chwytem literackim, który sprawdził mu się wielokrotnie, a najbardziej bodaj w "Tequili" - wspomnieniowo-rozrachunkowym monologiem wypowiadanym w szczególnym momencie. Narrator-bohater "Nagrobka z lastryko" za chwilę odbierze sobie życie. Czynnością bezpośrednio poprzedzającą ten desperacki krok jest przeglądanie rodzinnych szpargałów. Wzrok Dominika - bo tak tej postaci na imię - przykuwa stara fotografia...

7007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]