Reklama

Pomnik dla lotników

Pomnik dla lotników

02.07.2012
Czyta się kilka minut
W Londynie odsłonięto pomnik lotników poległych podczas II wojny światowej w czasie nalotów na Niemcy. W Niemczech budowę pomnika przyjęto bardzo krytycznie.
W

W Londynie odsłonięto pomnik lotników poległych podczas II wojny światowej w czasie nalotów na Niemcy. W Niemczech budowę pomnika przyjęto bardzo krytycznie.

Uroczystość była podniosła, a jej oprawa bardzo brytyjska: w miniony czwartek królowa Elżbieta II osobiście odsłoniła neoklasycystyczny pomnik-monument, poświęcony pamięci 55 tys. brytyjskich lotników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej – ale nie tych najbardziej znanych, walczących na myśliwcach, lecz członków załóg bombowców, poległych zwłaszcza podczas nalotów na niemieckie miasta.

To pierwszy w Londynie pomnik im poświęcony – i zarazem największy rozmiarami pomnik wojenny (pawilon, postawiony w pobliżu Pałacu Buckingham, ma 80 metrów długości), jaki powstał w brytyjskiej stolicy od 200 lat; jego budowę (koszt: 7,5 mln funtów) sfinansowano z darowizn społeczeństwa.

Ale głównym bohaterem...

3178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]