Reklama

Południk dwudziesty

Południk dwudziesty

30.08.2011
Czyta się kilka minut
To nie jest granica pomiędzy krainą masła a światem oliwy, to nie linia demarkacyjna dzieląca pieśń wina od hymnu wódki, to nie przepaść ziejąca pomiędzy solącymi sosem sojowym a trącymi na pył szarą skałę.
N

Nie jest to limes kiszonek, prosa, kukurydzy, bobu, cebuli, zasięgu cytryn, pieczywa białego, zasobów wody pitnej, ani występowania stonki bądź szarańczy, to jest szpara niezbadana, niezdefiniowana, ciemna, tajemnicza, niewidzialna, a zarazem bardzo widzialna.

Przedstawiona w zeszłym tygodniu w "Gazecie Wyborczej" mapa Europy, ilustrująca zdolności futbolowe narodów wyrażone w awansach do Ligi Mistrzów, pokazuje interesującą zależność. Na mapie umieszczono liczby. Oto od północy ku południu liczby te, wskazujące awanse do rozgrywek grupowych, są bardzo niskie (najczęściej jest to zero). Tworzą wąski i bardzo głęboki korytarz wśród liczb wielkich. Rów właściwie. Kraje w rowie nigdy, lub najwyżej kilka razy w ciągu ostatnich dziesiątek lat, grały w tym najważniejszym futbolowym konkursie klubowym. Nic innego krajów w rowie nie łączy. Ani wielkie braterstwo, ani...

6581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]