Reklama

Polskie Salem

Polskie Salem

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Mniej niż połowa polskich katolików wierzy w diabła. Historia z Pomorza pokazuje, że może to być zdrowy odruch wobec „ewangelizacji diabłem”.
B

Badania psychologiczne pokazują, że atrybucje demoniczne zdarzają się nie tylko wśród osób psychotycznych czy cierpiących na inne zaburzenia psychiczne, ale również wśród ludzi przechodzących przez doświadczenia o negatywnych konsekwencjach w życiu albo będących w stanie duchowego zamętu. Z tego powodu trzeba jasno odróżnić syndrom opętania od opętania w sensie teologicznym. Przypadek Katarzyny pokazuje, że dla egzorcysty atrakcyjniejsza była droga na skróty.
Nie wiemy, co dziewczyna zrobiła, ale wiemy, że wstydzi się popełnionego czynu. Jej „duchowi opiekunowie” nie wzięli jednak pod uwagę, że jest w wieku, w którym z jednej strony krystalizuje się superego i poczucie tożsamości psychoseksualnej, z drugiej przeżywa się silne wahania nastrojów i szuka identyfikacji z kimś znaczącym. Katarzyna ma dołujące poczucie winy, jest zła na Boga za to, co zrobiła, ale projektuje agresję...

2958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]