Reklama

Ładowanie...

Polska zapaść instytucjonalna

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Instytucje są dla Polaków światem obcym, należącym do “onych", a rozważania na ten temat zdają się mniej pasjonujące niż analizy kolejnych skandali na scenie politycznej. Tymczasem to ludzie tworzą instytucje, a jeśli rozumiemy je szerzej - nie tylko jako formalne organizacje, ale i reguły postępowania w życiu publicznym - to okazuje się, że właśnie niedostatki rozwiązań instytucjonalnych są bezpośrednią przyczyną wielu afer i problemów III RP - stwierdza w WIĘZI (10) prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
O

Oto bowiem, po pierwsze, polski system instytucjonalny charakteryzuje się szczególną dynamiką: zmiany w nim następują nie przez dopuszczanie do gry publicznej nowych aktorów - to starzy przyjmują nowe jej reguły. A przecież istotą instytucji społecznych jest zapewnienie trwałości systemu i jego stabilizowanie: tymczasem w Polsce to instytucje same stają się przedmiotem rozgrywek politycznych. To mechanizm kosztowny: rozwiązania prawne, a czasem wręcz konstytucyjne, bywają bowiem często podporządkowywane oportunistycznym interesom grupowym, nie zaś dobru państwa. Naturalnie po części jest to usprawiedliwione logiką transformacji: wszak ta polega m.in. na zmianie reguł, a więc i instytucji. Powstaje błędne koło: “z jednej strony chcielibyśmy, żeby trasformacja była stabilizowana przez stałe reguły instytucjonalne, z drugiej - ona sama musi wytworzyć te reguły instytucjonalne,...

4524

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]