Reklama

Polska zapaść instytucjonalna

Polska zapaść instytucjonalna

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Instytucje są dla Polaków światem obcym, należącym do “onych", a rozważania na ten temat zdają się mniej pasjonujące niż analizy kolejnych skandali na scenie politycznej. Tymczasem to ludzie tworzą instytucje, a jeśli rozumiemy je szerzej - nie tylko jako formalne organizacje, ale i reguły postępowania w życiu publicznym - to okazuje się, że właśnie niedostatki rozwiązań instytucjonalnych są bezpośrednią przyczyną wielu afer i problemów III RP - stwierdza w WIĘZI (10) prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
O

Oto bowiem, po pierwsze, polski system instytucjonalny charakteryzuje się szczególną dynamiką: zmiany w nim następują nie przez dopuszczanie do gry publicznej nowych aktorów - to starzy przyjmują nowe jej reguły. A przecież istotą instytucji społecznych jest zapewnienie trwałości systemu i jego stabilizowanie: tymczasem w Polsce to instytucje same stają się przedmiotem rozgrywek politycznych. To mechanizm kosztowny: rozwiązania prawne, a czasem wręcz konstytucyjne, bywają bowiem często podporządkowywane oportunistycznym interesom grupowym, nie zaś dobru państwa. Naturalnie po części jest to usprawiedliwione logiką transformacji: wszak ta polega m.in. na zmianie reguł, a więc i instytucji. Powstaje błędne koło: “z jednej strony chcielibyśmy, żeby trasformacja była stabilizowana przez stałe reguły instytucjonalne, z drugiej - ona sama musi wytworzyć te reguły instytucjonalne,...

4524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]