Reklama

Polityka jako powieść sensacyjna

Polityka jako powieść sensacyjna

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Każdy, kto lubi książki lub filmy sensacyjne, wie doskonale, że nawet te najlepsze mają z reguły jedną wadę: dobrze i jasno się zaczynają, świetnie rozwija się akcja, ale w drugiej części logika jest coraz mniej przestrzegana, a zakończenie aż zgrzyta. Inaczej było w powieściach Agaty Christie, ale też nie bez powodu były one raczej bajkami niż historiami na temat rzeczywistości. Bowiem rzeczywistość ma to do siebie, że nie jest logiczna, że nie da się skonstruować planu i potem go zrealizować w stopniu stu procentowym, że - o czym sam się boleśnie przekonałem - na przykład układając kosztorys remontu domu, trzeba go potem pomnożyć przez dwa ze względu na nieprzewidziane okoliczności.
O

Otóż podobnie jest w życiu publicznym i w polityce. Kadencja nowego rządu rozpoczyna się od obietnic i nadziei większości (która go przecież wybrała), potem około połowy robi się coraz bardziej mętnie, a zakończenie jest całkowicie przypadkowe w stosunku do początkowych planów, zaś szansa na to, że - jak w powieści sensacyjne nastąpi interwencja nadzwyczajna i bohater nadludzkim wysiłkiem wyrzuci z samolotu spadochron, skoczy za nim i w locie go złapie - doprawdy znikoma lub żadna. Dlatego też, kiedy kończy się kadencja parlamentu i rządu przez ten parlament powołanego, wyborcy oceniają jego sukcesy nie kierując się tym, czy rząd zrealizował swoje obietnice oraz plany, ale kierując się sytuacją w końcu kadencji. Z tego zaś wynika, że obietnice i plany mają minimalne znaczenie, bo i tak będzie inaczej. To już wiemy wszyscy: i rządzący, i rządzeni.

Jednak fakt...

2574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]