Polityka jako powieść sensacyjna

Każdy, kto lubi książki lub filmy sensacyjne, wie doskonale, że nawet te najlepsze mają z reguły jedną wadę: dobrze i jasno się zaczynają, świetnie rozwija się akcja, ale w drugiej części logika jest coraz mniej przestrzegana, a zakończenie aż zgrzyta. Inaczej było w powieściach Agaty Christie, ale też nie bez powodu były one raczej bajkami niż historiami na temat rzeczywistości. Bowiem rzeczywistość ma to do siebie, że nie jest logiczna, że nie da się skonstruować planu i potem go zrealizować w stopniu stu procentowym, że - o czym sam się boleśnie przekonałem - na przykład układając kosztorys remontu domu, trzeba go potem pomnożyć przez dwa ze względu na nieprzewidziane okoliczności.

30.11.2003

Czyta się kilka minut

Otóż podobnie jest w życiu publicznym i w polityce. Kadencja nowego rządu rozpoczyna się od obietnic i nadziei większości (która go przecież wybrała), potem około połowy robi się coraz bardziej mętnie, a zakończenie jest całkowicie przypadkowe w stosunku do początkowych planów, zaś szansa na to, że - jak w powieści sensacyjne nastąpi interwencja nadzwyczajna i bohater nadludzkim wysiłkiem wyrzuci z samolotu spadochron, skoczy za nim i w locie go złapie - doprawdy znikoma lub żadna. Dlatego też, kiedy kończy się kadencja parlamentu i rządu przez ten parlament powołanego, wyborcy oceniają jego sukcesy nie kierując się tym, czy rząd zrealizował swoje obietnice oraz plany, ale kierując się sytuacją w końcu kadencji. Z tego zaś wynika, że obietnice i plany mają minimalne znaczenie, bo i tak będzie inaczej. To już wiemy wszyscy: i rządzący, i rządzeni.

Jednak fakt, polegający na tym, że skutki decyzji politycznych nie są do końca przewidywalne - fakt dostrzeżony przez wielu myślicieli politycznych - nie zwalnia polityków od przewidywania i od działania zgodnie z regułami, jeżeli nie logiki, to co najmniej roztropności. Nie zwalnia zresztą nas wszystkich, chociaż wiemy z doświadczenia, że plany udaje się nam zrealizować jedynie w niewielkim stopniu.

Stwarza to nieco dziwaczną sytuację - człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi. A z tego łatwo do rozmaitych form irracjonalizmu i do przeświadczenia, że nie warto się szarpać, bo i tak wyjdzie co innego, niż zamierzaliśmy. Jest to wszakże bardzo niebezpieczna postawa i zdając sobie sprawę z ograniczeń racjonalnego myślenia i racjonalnego działania, należy jednak zawsze, kiedy to tylko możliwe przewidywać i kierować się myśleniem, jeżeli nie racjonalnym, to co najmniej uwzględniającym te czynniki, które racjonalnej analizie podlegają. Kiedy zatem narzekamy na kolejny rząd, to nie narzekamy dlatego, że nie udało mu się zrealizować świetlanych nadziei, ale dlatego, że nie spełnił oczekiwań co do racjonalnego minimum (w przypadku obecnej Polski - infrastruktura, nauka i edukacja, opieka zdrowotna). Podobnie jest w polityce zagranicznej (sprawa Nicei jest tu znakomitym przykładem, przecież - jak mam nadzieję dojdzie do kompromisu, ale będziemy musieli częściowo ustąpić, po co więc stawiać się na pozycjach bezkompromisowych?).

Innymi słowy musimy myśleć o świecie, jakby był racjonalny, a jednocześnie wiedzieć, że nie jest. Jest to trochę rozdwojenie jaźni, ale już taki nasz los.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2003