Reklama

Ładowanie...

Policja: dobór a nie nabór

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Szumnie ogłoszona przez Komendę Główną Policji reforma systemu rekrutacji funkcjonariuszy ma nie tylko poprawić jakość kadr, ale i wyeliminować korupcję przy przyjmowaniu do służby.
Z

Zakłada wprowadzenie prócz dotąd już stosowanych kryteriów (testów psychologicznych i sprawnościowych, stosownej kondycji zdrowotnej itp.) kolejnych wymogów - badana będzie m. in. "prezencja ogólna" kandydata oraz umiejętności "posługiwania się językiem polskim".

Zmiany takie łatwo można obśmiać. Ale faktycznie: często skuteczny okazuje się już sam wygląd funkcjonariusza. Podobnie każdy, kto kiedykolwiek czytał policyjne notatki, wie, w jakim sporządzane są one stylu. Rzecz nie tylko w tym, że urąga on polszczyźnie, ale i w tym, że bełkotliwy branżowy slang czyni te dokumenty kompletnie niezrozumiałymi dla obywatela. To samo można powiedzieć o protokołach prokuratorskich bądź uzasadnieniach werdyktów sądowych. Tymczasem obywatel jest co najmniej tak samo jak policjant (prokurator, sędzia) zainteresowany treścią tych dokumentów - bo dotyczą one przecież jego...

1200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]