Reklama

Policja: dobór a nie nabór

Policja: dobór a nie nabór

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Szumnie ogłoszona przez Komendę Główną Policji reforma systemu rekrutacji funkcjonariuszy ma nie tylko poprawić jakość kadr, ale i wyeliminować korupcję przy przyjmowaniu do służby.
Z

Zakłada wprowadzenie prócz dotąd już stosowanych kryteriów (testów psychologicznych i sprawnościowych, stosownej kondycji zdrowotnej itp.) kolejnych wymogów - badana będzie m. in. "prezencja ogólna" kandydata oraz umiejętności "posługiwania się językiem polskim".

Zmiany takie łatwo można obśmiać. Ale faktycznie: często skuteczny okazuje się już sam wygląd funkcjonariusza. Podobnie każdy, kto kiedykolwiek czytał policyjne notatki, wie, w jakim sporządzane są one stylu. Rzecz nie tylko w tym, że urąga on polszczyźnie, ale i w tym, że bełkotliwy branżowy slang czyni te dokumenty kompletnie niezrozumiałymi dla obywatela. To samo można powiedzieć o protokołach prokuratorskich bądź uzasadnieniach werdyktów sądowych. Tymczasem obywatel jest co najmniej tak samo jak policjant (prokurator, sędzia) zainteresowany treścią tych dokumentów - bo dotyczą one przecież jego...

1200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]