Reklama

Ładowanie...

Polak nadal na wolności

04.05.2003
Czyta się kilka minut
1

15 marca w Domu Polskim w Calgary odbył się „Sąd nad współczesnym Polakiem” - wierna powtórka spektaklu z 28 listopada 2001 r. z warszawskiego Teatru Małego, którego zapis ukazał się w „TP” nr 51 - 52/2001. Kilkunastoosobowy zespół, kierowany przez Mirę Starczyk, przygotowywał go od stycznia. Publiczność w czasie rozprawy w „sali sądowej” Domu Polskiego liczyła ponad 300 osób. Żarliwi oskarżyciel i obrońca opanowali teksty wystąpień na pamięć (Tomasz Skrzypiński i Michał Filasiński; choć to panowie w średnim już wieku, po spektaklu wróżono im świetną karierę prawniczą), podobnie większość świadków. Przewodniczący Trybunału (Bogdan Kuryłowicz) wzbudzał respekt, ale był pobłażliwy dla sali, która zachowywała się jak podczas spektaklu teatralnego - powagę sądu często zakłócały wybuchy śmiechu i oklaski. Widocznie ujęło go zachowanie zgromadzonych, wolne od hurrapatriotycznego zadęcia....

1939

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]