Reklama

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie

18.02.2014
Czyta się kilka minut
Do obozu Zaatari w Jordanii pojechałem w październiku 2013 r. na zlecenie kilku belgijskich organizacji pozarządowych, aby fotografować mieszkających tam uchodźców z Syrii.
Fot. François Struzik
O

Obóz jest położony 20 km od granicy syryjskiej. Żyje w nim 120 tys. osób (tyle, ile np. w polskim Opolu), pochodzących głównie z okolic Aleppo. Pierwsi uchodźcy przyjechali tu dwa lata temu, tuż po rozpoczęciu wojny w Syrii. Każdego dnia dowożeni są nowi – nieraz 300 osób dziennie. Ale gdy w sierpniu ubiegłego roku na przedmieściach Damaszku doszło do domniemanego ataku chemicznego, w Zaatari przyjmowano nawet 4 tys. nowych uchodźców dziennie.
Z granicy do obozu uchodźców dowozi autobusami jordańskie wojsko. Zawsze wieczorem. Najpierw są szczepieni. Całą noc trwają procedury administracyjne. Każdy nowo przybyły otrzymuje kartę identyfikacyjną, namiot i kilka koców. Rano można ich zobaczyć w obozie, jak szukają miejsca na rozbicie swojego namiotu. Wszystko, co posiadają, trzymają w ręku.
Obóz ma powierzchnię 5 kilometrów kwadratowych i jest położony na pustyni. Wodę dowozi...

2524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]