Reklama

Powrót na Utøyę

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Od zamachu, który przeprowadził Anders Behring Breivik, mija sześć lat. Dla wielu Norwegów to nadal świeża rana.
Widok na wyspę Utøya. Tu 22 lipca 2011 r. zginęło 93 młodych ludzi. JEFF J MITCHELL / GETTY IMAGES
N

Nad moją głową jest siedemnaście pięter ruiny – Anne Talsnes, odpowiedzialna za kontakty z mediami w 22. Juli Senteret (Centrum 22 Lipca), wchodzi do ciemnego pomieszczenia, którego ściany pokrywają łuszcząca się farba i wyrwy w betonie. – Chcieliśmy, żeby tu było trochę ładniej, więc zasłoniliśmy budynek z zewnątrz plandeką zadrukowaną w okna. Łatwo się nabrać, bo dopiero z bliska widzisz, że w tych szybach nic się nie odbija.

Kiedy w piątkowe popołudnie 22 lipca 2011 r. kilka kroków dalej eksplodowała biała furgonetka, to pomieszczenie nadal było kantyną, w której pracownicy Regjeringskvartalen, czyli dzielnicy rządowej Oslo, kończyli ostatnią kawę i mimo że padał deszcz, planowali letni weekend. Wybuch pozostawił po sobie głęboki na dwa piętra krater, zabił osiem osób, ranił około dwustu i naruszył najważniejsze z dziewięciu budynków. Podobno gdyby samochód stał kilka...

11391

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]