Reklama

Ładowanie...

Poezja, wolność, Europa

Poezja, wolność, Europa

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Poezja, wolność, Europa - te trzy słowa streszczają sens imprezy, którą Gdańsk - i chyba nie tylko on - będzie żył w ostatnim tygodniu marca. Poezja jest blisko spokrewniona z wolnością od czasu, gdy przestała być pochodna wobec pamięci, jak w Starożytności i Średniowieczu, by zostać przypisaną wyobraźni i to wyobraźni twórczej: władzy odrywania się od otoczenia, przekraczania granic, przezwyciężania uzależnień. Każdy poeta, świadomie czy bezwiednie, uprawia sztukę, która zakłada wolność jako warunek konieczny, co nie znaczy bynajmniej, jakoby każdy był poetą wolności. Takiego trzeba dopiero znaleźć i wyróżnić. Również Europa utrzymuje szczególne związki z wolnością, bez uznania której za wartość naczelną nie byłaby sobą, choć nie zawsze czyniła z niej właściwy użytek. Gdańsk, miasto nadmorskie - a morze idzie w parze z wolnością od czasów najdawniejszych - Gdańsk, jedno z najbardziej europejskich miast w Polsce, Gdańsk, kolebka wielkiego zrywu, który zapoczątkował powrót wolności do naszej części Europy po sześćdziesięciu latach wygnania, Gdańsk był szczególnie powołany do ustanowienia nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności". W tym roku będzie ona przyznana po raz pierwszy.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]