Reklama

Podróże w rurze

Podróże w rurze

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Czy przed nami rewolucja transportowa? Ten pojazd ma wozić pasażerów z prędkością ponad 1000 km/h. Tyle że w warunkach, przy których lot klasą ekonomiczną przypomina salonkę.
Fot. WIKIPEDIA / CMUHYPERLOOP.COM / DOMENA PUBLICZNA
T

Trzy... dwa... jeden... – zaintonował metaliczny głos kontrolera. – Start!

Tym razem nie było ryku rakiet, nic nie wystrzeliło w niebo na kolumnie ognia. Zamiast tego niewielki, płaski, biały wózek, przypominający deskę do prasowania, potoczył się wzdłuż rozłożonego na pustyni toru. Przejechał z szumem krótki, może dwustumetrowy odcinek i uderzył w kupę piachu. Cały pokaz potrwał około pięciu sekund. Dla postronnego widza – mało ekscytujących.

Ale dla gości obserwujących ten zagadkowy spektakl ze specjalnie wybudowanej na pustyni trybuny owa deska do prasowania była powodem uniesień. „To początek czegoś wielkiego!”, „Udowadniamy wszystkim, że to da się zrobić i da się zrobić wkrótce!”, „Jesteśmy na poświęconej ziemi!” – kolejni mówcy prześcigali się w podbijaniu bębenka. Ktoś, kto 11 maja zabłądziłby na ten spłachetek pustyni Mojave, mógłby uznać, że albo sam cierpi na...

6317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]