Reklama

Podróż w przeszłość Kościoła

Podróż w przeszłość Kościoła

27.11.2007
Czyta się kilka minut
ARTUR SPORNIAK: - Zdarza się, że w przeżywaniu wiary nie potrafimy odróżnić tego, co ważne i niezmienne, od tego, co drugorzędne. Spodziewam się, że lektura wydanego przez WAM tomu "Konstytucji apostolskich" może sprawić kłopoty: rozumienie wiary u chrześcijan IV w. w wielu ważnych sprawach było inne niż obecnie. Co zatem stanowi niezmienną jej istotę, a co może, a nawet musi ulegać zmianie?
O

O. HENRYK PIETRAS: - Niezmienne w naszej wierze jest tylko to, co objawił Bóg. Do tego trzeba jednak dotrzeć, a to nie jest takie proste. Ludzie każdej epoki wyrażają się w języku właściwym dla swojej kultury i wyobraźni. Bóg nie objawia się jako tekst czy regułka, tylko jako osoba w sercu człowieka. Taki człowiek zapisuje swoje autentyczne przeżycie religijne tak, jak umie, czyli w języku swojej kultury. Dzisiaj czytając jego tekst musimy się przebić przez tę kulturową warstwę, by dotrzeć do Bożego objawienia.

Duch liturgii

Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie, przekazana nam przez Apostołów, też jest "schowana" w języku ich kultury. Nie da się jej czytać jak tekstu współczesnego, w którym rozumiemy wszystkie aluzje czy skróty myślowe oraz cały życiowy kontekst. Za czasów Jezusa funkcjonowały inne zwroty retoryczne, co...

13610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]