Reklama

Podróż w przeszłość Kościoła

Podróż w przeszłość Kościoła

27.11.2007
Czyta się kilka minut
ARTUR SPORNIAK: - Zdarza się, że w przeżywaniu wiary nie potrafimy odróżnić tego, co ważne i niezmienne, od tego, co drugorzędne. Spodziewam się, że lektura wydanego przez WAM tomu "Konstytucji apostolskich" może sprawić kłopoty: rozumienie wiary u chrześcijan IV w. w wielu ważnych sprawach było inne niż obecnie. Co zatem stanowi niezmienną jej istotę, a co może, a nawet musi ulegać zmianie?
O

O. HENRYK PIETRAS: - Niezmienne w naszej wierze jest tylko to, co objawił Bóg. Do tego trzeba jednak dotrzeć, a to nie jest takie proste. Ludzie każdej epoki wyrażają się w języku właściwym dla swojej kultury i wyobraźni. Bóg nie objawia się jako tekst czy regułka, tylko jako osoba w sercu człowieka. Taki człowiek zapisuje swoje autentyczne przeżycie religijne tak, jak umie, czyli w języku swojej kultury. Dzisiaj czytając jego tekst musimy się przebić przez tę kulturową warstwę, by dotrzeć do Bożego objawienia.

Duch liturgii

Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie, przekazana nam przez Apostołów, też jest "schowana" w języku ich kultury. Nie da się jej czytać jak tekstu współczesnego, w którym rozumiemy wszystkie aluzje czy skróty myślowe oraz cały życiowy kontekst. Za czasów Jezusa funkcjonowały inne zwroty retoryczne, co...

13610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]