Reklama

Podpis mojej mamy

Podpis mojej mamy

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Gdy po wojnie odwiedziłam klasztor, siostry pokazały mi rejestr dzieci, gdzie figurowałam jako Danuta Markowska. Dowiedziałam się, które koleżanki były Żydówkami, m.in. Halina, taka śliczna, że na Boże Narodzenie grała Matkę Boską.
Siostra Zofia z wychowankami pod figurą św. Józefa w Łomnie, 1943 r. Fot. Archiwum rodzinne Janiny Dawidowicz
E

ELŻBIETA OLENDER: Czy „Skrawek nieba” to opowieść o utraconym dzieciństwie?
JANINA DAWIDOWICZ: Nie wiem, jak wyglądałoby moje życie, gdyby nie wojna. Zapewne podobnie do życia mojej mamy: szkoła, pensja w Szwajcarii, uniwersytet. Mama była zawsze pięknie ubrana, wyszła za mąż za bardzo przystojnego pana i przez dłuższy czas była szczęśliwa. Wojna zmieniła moje życie i sprawiła, że jestem innym człowiekiem. Ale to nie było utracone dzieciństwo, bo przeżyłam.
Wojna pozbawia dzieciństwo wielu atrybutów, np. zabawek.
Przed wojną miałam dużo zabawek, po które rzadko sięgałam. Moje lalki były za ładnie ubrane, żeby się nimi bawić, wolałam siedzieć w książkach. Wojna tego nie zmieniła. Przeciwnie, w getcie lektury stały się jeszcze ważniejsze, bo dzięki nim mogłam uciec od rzeczywistości. W klasztorze książki były podwójnie...

17907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]