Reklama

Janina Dawidowicz

Janina Dawidowicz

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Jej wspomnienia czyta się jak opowieść o systematycznej utracie.
Fot. Archiwum rodzinne Janiny Dawidowicz
P

Przed wojną Jasia miała kochających rodziców, wakacje w Zoppot i „panienkę” do towarzystwa Stefcię. Dawidowiczowie i Kowalscy (rodzina ze strony matki) byli zasymilowanymi Żydami. Dziadek miał młyn, kamienicę z pierwszą windą w Kaliszu i reprezentacyjną limuzynę, którą użyczył miastu na czas wizyty marszałka Piłsudskiego.
We wrześniu 1939 r. wszystko zaczęło się kruszyć. 9-letnia Jasia pożegnała ukochanego ojca, który na apel władz wojskowych opuścił Warszawę i ruszył na wschód. Wuj, Jakub Kowalski, podporucznik rezerwy, trafił do obozu jenieckiego. Kamienicę w Kaliszu musieli zamienić na wilgotną norę w getcie warszawskim. Ojciec wrócił, ale schorowany. Żyło się coraz trudniej i głodniej, znikali krewni. Wreszcie Jasia rozstała się z rodzicami: ojciec przemycił ją na „aryjską stronę”. Przez pewien czas mieszkała u dawnych znajomych rodziców, Eryka i Lidii, potem trafiła do...

1578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]