Reklama

Podglądając czytelnika

Podglądając czytelnika

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Gdyby Szeherezada żyła w dwudziestowiecznych Włoszech, nazywałaby się Italo Calvino. Fetowany przez media, czytany w szkołach, wystawiany na scenie, obwieszany orderami – pisarz w poszukiwaniu idealnego czytelnika.
N

Najtrudniej pisze się o utworach wybitnych, bo niemal wszystko zostało o nich powiedziane – czołobitnie, z pompą i patosem. Dzieło-rebus, księga-labirynt, hiperpowieść czy kombinatoryczna gra – takimi metaforami mówiono nieraz o wznowionej właśnie w Polsce powieści Itala Calvino „Jeśli zimową nocą podróżny”. Mistrz konceptu, geniusz słowa, włoski Borges albo Queneau i Perec razem wzięci – takimi epitetami określano autora. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1979 r. (wyd. pol. 1989, 1998, 2012) i, jak się miało okazać po nagłej śmierci Calvino sześć lat później, była jedną z jego ostatnich powieści. Urosła więc do rangi summy, opus magnum oraz literackiego manifestu.

Trudno się nie zgodzić z tymi peanami, ale ich zagęszczenie nieuchronnie prowadzi do pozłocenia żywej materii dzieła. „Calvino zdaje się mówić (to jest – pisać!), że literatura wcale nie musi maskować swej...

15550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]