Reklama

Pod jedną kreską

Pod jedną kreską

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Wielowiekowa obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej sprawiła, że zadomowiły się one w języku i wyobraźni. Co więcej: w wielu przypadkach zamazał się ich pierwotny kontekst. Jednak nawet jeżeli bywają używane bez poszanowania ich znaczeń religijnych, nie sądzę, by sposobem przeciwdziałania mogło być ich licencjonowanie przez Kościół.
P

Pozornie niewinna reklama telewizyjna z udziałem “Arki Noego" - zespołu kojarzonego powszechnie z chrześcijaństwem - sprowokowała poważną dyskusję. O reklamie tej pisała Anna Mateja (“TP" nr 19/05), a niedawno ks. Andrzej Draguła (“TP" 24/05). W drugim tekście pojawiło się pytanie o wykorzystywanie symboli religijnych w celach odległych od ich pierwotnych znaczeń (i przeznaczeń), a nawet szerzej: o prawomocność korzystania z dziedzictwa chrześcijaństwa przez zlaicyzowane społeczeństwo.

Za przykłady działań nagannych obrał autor nie tylko reklamę lodów Koral (“Po owocach ich poznacie") czy reklamę domu mody Marithe et François Girbaud, wykorzystującą wzorzec zaczerpnięty z “Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci, ale też instalację “Pasja" Doroty Nieznalskiej oraz graficzne wariacje na temat obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, które znalazły się na okładkach...

6427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]