Reklama

Ładowanie...

Pod flagą dżihadu

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Sytuacja syryjskich chrześcijan – wrzuconych między fronty trwającej od dwóch i pół roku wojny domowej – jest coraz trudniejsza. Może nawet beznadziejna.
O

Oni naprawdę są „między frontami”. Reżim Baszara Al-Asada skutecznie utrzymuje większość z nich w przekonaniu, że jest jedynym gwarantem ich bezpieczeństwa. Syryjscy świeccy powstańcy, którzy cieszą się poparciem części chrześcijan, oczekują od nich bardziej jawnego opowiedzenia się po ich stronie. Natomiast złożone z zagranicznych bojowników grupy dżihadystyczne, jak Front Nusra czy Islamskie Państwo w Iraku i Syrii – silne zwłaszcza na północy kraju – atakują tam kościoły.
Większość chrześcijan boi się, że zwycięstwo dżihadystów oznaczałoby „scenariusz iracki”, zgodnie z którym będą mieć trzy możliwości: przejść na islam, płacić islamistom tysiące dolarów za tzw. ochronę lub opuścić kraj. Opuścić – choć chrześcijaństwo istnieje w Syrii od 2000 lat.
USUNIĘTE KRZYŻE
Dziś ich obecność w kraju o 23-milionowej populacji szacuje się na 14 proc. W skład...

6992

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]