Reklama

Pod egidą inflacji

Pod egidą inflacji

22.11.2021
Czyta się kilka minut
T

To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności” – zapowiedział w wywiadzie dla PAP Mateusz Morawiecki. A jako że Polska Agencja Prasowa nie słynie ostatnio z dociekliwości w stosunku do polityków obozu rządzącego, więcej szczegółów wydobyła stacja RMF FM. Z jej informacji wynika, że elementem tarczy antyinflacyjnej, obok dopłat do prądu dla ok. 2,6 mln najuboższych gospodarstw domowych, będzie ­ograniczenie marż stacji benzynowych i rafinerii.

Dobrze, że rząd w końcu decyduje się na działania, rzecz jedynie w tym, iż są one bardzo mocno spóźnione. W przypadku benzyny problem nie sprowadza się wyłącznie do marż, bo koncerny paliwowe już poczuły, że klienci ograniczają zakupy na stacjach i same ograniczają zyski. Ceny paliw pcha w górę także drożejący dolar. Złotego osłabia brak zaufania inwestorów do polityki NBP oraz niepokojąca sytuacja przy wschodniej granicy. Wydatki na tarczę antyinflacyjną rząd pokryje zapewne z długu, gasząc zatem wzrost cen wzmocni jeden z najsilniejszych czynników proinflacyjnych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]