Reklama

Pobojowisko pod Lwowem

Pobojowisko pod Lwowem

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Będzie to jeden z największych, położonych poza granicami obecnej Rzeczpospolitej, cmentarzy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r.
Msza św. w kościele pw. Jana Chrzciciela, celebrowana przez metropolitę lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Mościska, 4 listopada 2015 r. Fot. Jakub Garstecki
J

Jesień 1939 r. była piękna, ale major Bernard Korabiowski zapewne nawet tego nie zauważał. Był z pokolenia, które przeżyło I wojnę światową i wojnę z bolszewikami, a teraz musiało walczyć w kolejnej. Dla niego ostatniej. Korabiowski szedł, wraz ze swoimi żołnierzami, na odsiecz Lwowa. Z jednej strony pod miasto podchodzili już Niemcy, a z drugiej Armia Czerwona.

Śmierć dosięgła go w Woli Dobrostańskiej – niewielkiej wsi położonej dziś na zachodniej Ukrainie, na zachód od Lwowa, w rejonie (powiecie) jaworowskim. Jego szczątki przeleżały w zbiorowej mogile 76 lat. Teraz, 4 listopada, spoczęły w poświęconej ziemi – obok szczątków stu dziesięciu innych żołnierzy Wojska Polskiego odnalezionych w dwóch mogiłach w Dobrostanach i Nowosiółkach. Zidentyfikowano tylko kilku – jednym z nich okazał się Korabiowski. Pozostali będą bezimienni.

Wszyscy spoczęli w Mościskach. Docelowo...

5957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]