Reklama

Po warszawsku

Po warszawsku

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Miałem ostatnio rzadką przyjemność przemieszczania się po placu Defilad (dla nie-mieszkańców Warszawy: to ten syf pod Pałacem im. Józefa Stalina). Przeurocza okoliczność pasażu obudziła we mnie duch marzycielskiego flaneura, więc zacząłem snuć niespieszne marzenia na temat przyszłości tego miejsca.
M

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy czterdziestomilionowego kraju w centrum Europy to oczywista oczywistość. Władze wpadły na to dopiero niedawno, cóż, lepiej późno niż wcale - jak zapewne mawia Roman Opałka. Rzecz w tym, że wpadły na to władze poprzednie, a w naszym państwie władze poprzednie to władze niewłaściwe. Projekt Muzeum został potraktowany przez nową warszawską ekipę jak kukułcze jajo pisiorów, więc od razu zaczęto szukać dziury w całym. Pan wiceprezydent Jacek Wojciechowicz oświadczył, że muzeum sztuki nie jest inwestycyjnym priorytetem. Co więcej, autor zwycięskiego projektu, światowej sławy architekt Christian Kerez został ni z tego, ni z owego powiadomiony, że w gmachu muzeum ma się znaleźć TR (dla niewtajemniczonych: to najnowszy pseudonim artystyczny Grzegorza Jarzyny). TR jest teatrem, tak jak świat jest teatrem - tylko bardziej. Z architektonicznego punktu...

4014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]