Reklama

Po stronie łotra

Po stronie łotra

02.04.2017
Czyta się kilka minut
Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa, Kwietna, Wierzbowa – aż tyle i tak różnych nazw podpowiada, że niełatwo jest uchwycić charakter tego dnia.
Z

Z jednej strony mamy ogrom cierpienia, którego symbolem jest krzyż-szubienica, z drugiej – symbole wiosny, kwietniowe kwiaty i bazie. W jaki sposób połączyć te symbole, z których jedne są z piekła rodem, a drugie z nieba? Taka przedziwna synteza jest możliwa. Każdego roku dowiadujemy się o tym późnym wieczorem lub głęboką nocą, podczas liturgii Wigilii Paschalnej: „O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas! O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna.

O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa! O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!”. Na zdradę, na zbrodnię sądową, opuszczenie przez najbliższych, dotknięty tym wszystkim Jezus nie odpłaca swoim winowajcom tym samym, złem za zło, przeciwnie, reaguje po Bożemu.

Owszem, Bóg przez proroka Ezechiela zarzuca ludowi Izaaka, że...

2941

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]