Po prostu zapytał

Papież mówił o „Kościele otwartym” albo raczej o otwarciu Kościoła, wiedząc, że my, jego „personel”, ulegamy pokusie różnego rodzaju zamknięć.

30.07.2016

Czyta się kilka minut

Sanktuarium św. Jana Pawła II / fot. Grażyna Makara /
Sanktuarium św. Jana Pawła II / fot. Grażyna Makara /

Mówił do nas: księży, zakonnic, zakonników – mówił do mnie. Krąży opinia, że papież Franciszek chwali świeckich, a duchownych ruga. Wypowiedziane w Łagiewnikach słowa były pełne miłości, a także świadczyły o znajomości świata, do którego się zwraca.

Mówił więc o „Kościele otwartym” albo raczej o otwarciu Kościoła, wiedząc, że my, jego „personel”, ulegamy pokusie różnego rodzaju zamknięć. „Jezus – powiedział papież – od samego początku pragnie, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Chce, aby to czynił tak, jak On sam tego dokonał. […] W postaci sługi. Niestety – mówił dalej – w naszym życiu kapłanów i osób konsekrowanych często może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętymi w nas samych i w naszych środowiskach”. Też nas za to krytykujecie, więc proszę, zwróćcie uwagę na to miłosierne, papieskie „trochę”.

Spis pokus, które nas, duchownych, dopadają, jest realistyczny, ale papież mówi pozytywnie, kreśląc obraz tego, kto swoje życie upodobnił do Jezusa: „dom, w którym mieszka, nie należy do niego”; nie wybiera swoich własnych miejsc (czytaj: np. parafii), ale idzie tam, gdzie został posłany; nie wybiera nawet czasu dla siebie (np. godzin urzędowania, wakacji); nie szuka innego skarbu niż wprowadzanie w życia słów Pana, więc jest wolny od samozadowolenia; nie stawia siebie w centrum; nie bazuje na wsparciu „możnych tego świata” (np. aktualnie rządzącej partii); rezygnuje z wygód; „nie marnuje czasu na planowanie bezpiecznej i zasobnej przyszłości” (np. zapewnienie statusu na czas emerytury); nie jest ograniczony drogami już wytyczonymi, lecz otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego; „przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji”; zadowolony w Panu; nie poprzestaje na życiu przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych; lubi ryzyko i jeszcze wiele innych.

Franciszek wie, że duchowny, jak każdy wierzący, może przeżywać chwile zwątpienia, i wie, że dlatego „żywimy sympatię” do św. Tomasza (tego, który zwątpił): „W swoim wątpieniu i pragnieniu zrozumienia uczeń ten, również dość uparty, jest trochę do nas podobny. Uczeń nie waha się stawiać sobie pytań, ma odwagę przeżywania wątpliwości i zanoszenia ich Panu, formatorom i przełożonym, bez kalkulacji i powściągliwości”.

Obraz
fot. Grażyna Makara dla „TP\"

No i zakończenie homilii. Uczono nas, że Nowy Testament zamyka czas Objawienia i nic tam już nie będzie dodane. Tymczasem Franciszek mówi nam, że Ewangelia „ma wciąż na końcu białe karty: pozostaje księgą otwartą, do której pisania jesteśmy powołani. Tym samym stylem – to znaczy wypełniając dzieła miłosierdzia”.

Zauważmy, Franciszek w Łagiewnikach nas nie rugał, on po prostu nas, swoich drogich braci i siostry, zapytał, jak wyglądają karty księgi każdego z nas. Bo mogą wyglądać bardzo chudo, albo – nie daj Boże – nie wyglądać wcale. Ale to pozostawił już nam do sprawdzenia.


Czytaj wszystkie newsy, relacje i komentarze o ŚDM

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej