Reklama

Po filmie Sekielskich

Po filmie Sekielskich

20.05.2019
Czyta się kilka minut
K

KTO OSĄDZI PEDOFILIĘ? Niezależna komisja państwowa działająca przy Rzeczniku Praw Dziecka z uprawnieniami prokuratorskimi i z dostępem do kościelnych akt – taki jest pomysł PO na społeczne poruszenie wywołane projekcją filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Film o nadużyciach seksualnych wobec dzieci dokonywanych przez księży, zamieszczony w internecie 11 maja, w chwili zamykania tego numeru miał już ponad 20 mln odsłon.

ODPOWIEDŹ PIS „Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe poprzeć komisję, która będzie badać sprawę pedofilii, ale nie tylko w Kościele, ale we wszystkich środowiskach” – odpowiedział Jarosław Kaczyński. „Ani purpura, ani Nobel, ani światowa czy europejska sława nikogo nie uchroni przed odpowiedzialnością za tego rodzaju zbrodnie” – obiecywał prezes partii.

ZDANIE PRYMASA „Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania” – mówił abp Wojciech Polak w wywiadzie dla KAI. Dodał, że w każdej ze wspomnianych diecezji należałoby powołać kościelną komisję. Jego zdaniem papież, publikując ostatnio nowe normy, wyposażył Kościół w wystarczające narzędzia, by sam rozwiązał problem.

KŁOPOT Z POMNIKIEM Tymczasem marianie zasłonili białą płachtą stojący przed bazyliką licheńską pomnik Jana Pawła II (na zdjęciu), który przedstawia także budowniczego i honorowego kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego, oskarżonego w filmie o gwałty na nieletnim chłopcu.

LICZBA TYGODNIA 54 procent Polaków uważa, że Episkopat powinien podać się do dymisji. Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster po projekcji filmu „Tylko nie mów nikomu”.

Polecamy: Po stronie ofiar - specjalny, bezpłatny, aktualizowany serwis "Tygodnika Powszechnego"


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]