Reklama

Plutonu nie zjedzą

Plutonu nie zjedzą

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Kim Dzong Il napina muskuły. W ubiegłym tygodniu w czasie szczytu państw Azji i Pacyfiku w Bangkoku Phenian odpalił dwie rakiety krótkiego zasięgu. To dobry znak: Kim jest gotów do rozmów, przed którymi chce mieć silniejszą pozycję przetargową.
K

Konflikt między Waszyngtonem, a Phenianem nabrzmiewa od roku. Stanowisko USA było niezmienne: żadnych rozmów, aż Phenian nie porzuci programu nuklearnego. Korea Północna, zaliczona do “osi zła" i wystraszona wojną w Iraku, domaga się od Waszyngtonu paktu o nieagresji, na co Amerykanie się nie godzą. Kim produkuje więc “dla samoobrony" pluton i grozi “fizyczną prezentacją" potencjału nuklearnego.

W tej sytuacji plan, z którym Bush przyjechał do Bangkoku, stanowi pierwszą od miesięcy szansę na powstrzymanie konfliktu i rozbrojenie Korei Płn. Amerykanie skłonni są udzielić Phenianowi na piśmie gwarancji bezpieczeństwa, pod warunkiem, że pod dokumentem podpiszą się Chiny, Rosja, Korea Południowa i Japonia. To krok w kierunku oczekiwań Phenianu. Jednak ciepłe przyjęcie projektu w regionie stanowi sukces Busha i jego starań o wywarcie wspólnej presji na Koreę....

1513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]