Planeta Mann

Małgorzata Łukasiewicz: JAK BYĆ ARTYSTĄ. NA PRZYKŁADZIE THOMASA MANNA - nie wiem, jak to jest dzisiaj, dla mnie jednak "Buddenbrookowie", "Czarodziejska góra" i "Doktor Faustus" były rodzajem lektur inicjacyjnych.

31.05.2011

Czyta się kilka minut

W takiej właśnie kolejności, w jakiej powstawały. Powroty zaś - przede wszystkim do "Czarodziejskiej góry" - zdarzały się potem wielokrotnie. Teraz czeka mnie kolejny powrót do tych trzech wielkich powieści, a pewnie i do innych tekstów Thomasa Manna - po przeczytaniu świetnej książki Małgorzaty Łukasiewicz wydaje się to oczywiste.

"Dlaczego zabrałam się za przetrząsanie akurat tych trzech powieści Manna?", pyta autorka. I odpowiada: "Są bodaj najpełniej nasycone problemami nowszej kultury niemieckiej (...). Tak w każdym razie niemiecką kulturę i jej problemy widział Mann - a był dostatecznie sugestywnym pisarzem, by swój punkt widzenia narzucać też innym. W każdej z tych powieści zarysowany jest, a właściwie zaszyfrowany wizerunek artysty, który zdolny będzie zmierzyć się z tymi problemami, oraz zespół poglądów na sztukę, zwłaszcza na literaturę. Do kolejnych wizerunków pozował sobie sam Mann i, jak się wydaje, właśnie w tych powieściowych autoportretach dostrzec można nowe i ciekawe rysy jego osoby, a przede wszystkim jego twórczości".

Całość tekstu - w papierowym oraz elektronicznym wydaniu "Tygodnika Powszechnego"!

Z powodu problemów technicznych "Tygodnik Powszechny" ukaże się w sprzedaży kioskowej w czwartek. Natomiast jak co tydzień, nowy numer "Tygodnika Powszechnego" jest już dostępny w formie elektronicznej - zapraszamy do zakupienia e-wydania !

Za opóźnienie serdecznie przepraszamy.

Na stronie internetowej cały tekst opublikujemy za tydzień, we środę po ukazaniu się kolejnego numeru.

© ® Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Tomasz Fiałkowski, ur. 1955 w Krakowie, absolwent prawa i historii sztuki na UJ, w latach 1980-89 w redakcji miesięcznika „Znak”, od 1990 r. w redakcji „TP”, na którego łamach prowadzi od 1987 r. jako Lektor rubrykę recenzyjną. Publikował również m.in. w… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2011