Reklama

Pismo na portal zamienię...

Pismo na portal zamienię...

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Najstarszy polski miesięcznik, „Przegląd Powszechny” właśnie przestał istnieć. Ale katolickie portale przejmują zadania prasy.
G

Gdy 15 listopada członkowie redakcji „Przeglądu Powszechnego” zebrali się w siedzibie pisma, wiedzieli, że to ich ostatnie spotkanie. O zawieszeniu wydawania najstarszego polskiego miesięcznika prowincjał jezuitów o. Tomasz Kot informował w czerwcu. Po oddaniu do druku 1096. numeru pisma opustoszały zajmowane przez redakcję pomieszczenia.

NIE DO KOŃCA JEZUICKI

„Przegląd Powszechny” powstał w 1884 r. jako odpowiedź Kościoła i Towarzystwa Jezusowego na szok spowodowany rewolucją francuską, Wiosną Ludów, socjalizmem, koncepcjami Darwina, nowymi prądami w biblistyce oraz ideami i praktyką modernizmu w kulturze – przypomina w pożegnalnym wstępniaku redaktor naczelny, o. Krzysztof Ołdakowski.

„Przegląd” wychodził regularnie – z przerwami podczas I i II wojny światowej. Dopiero w 1953 r., gdy redakcja odmówiła zamieszczenia nekrologu Stalina, władze...

8546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]