Reklama

Ładowanie...

Pieniądz stabilny jak prawo

06.07.2003
Czyta się kilka minut
K

Każdy obywatel ma prawo do korzystania ze stabilnej waluty, tak samo jak ma prawo do stabilnego ustawodawstwa - mówi w BUSINESSMAN MAGAZINE (6) Jacek Rostowski, profesor ekonomii na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie i członek Rady Instytutu CASE.

Banki centralne - uchodzące za gwarant stabilności pieniądza - są dziś tak niezależne, jak nigdy w historii. Skąd ta zmiana? Do początku lat 90. w wielu krajach banki te podlegały rządom. Pojawiał się stały cykl: na dwa lata przed wyborami zabiegające o ponowną elekcję rządy luzowały politykę monetarną. W efekcie rosła aktywność gospodarcza i spadało bezrobocie. Rządy rzeczywiście miały więc sporą szansę na sukces w wyborach. Bo choć równocześnie pojawiała się groźba inflacji, to ten skutek pojawia się z natury nieco później.

W sumie jednak inflacja z czasem stopniowo wzrastała - wszak wyprowadzanie gospodarki na...

4277

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]