Reklama

Pięć lat z prorokiem

Pięć lat z prorokiem

05.03.2018
Czyta się kilka minut
Gdy 13 marca 2013 r. nowy papież zjawił się w loggii Bazyliki św. Piotra w samej sutannie bez mucetu i pozdrowił zgromadzonych mało kościelnym „dobry wieczór” – było wiadomo, że jest to papież nietypowy.
N

Nie on pierwszy łamał i zmieniał watykańską etykietę i tradycje, lecz on od początku czyni to spektakularnie, jakby dla unaocznienia dokonywanej przez siebie rewolucji. Strój, obuwie, mieszkanie, posiłki, marka samochodu, teczka w ręku, uiszczenie zapłaty za pokój w hotel przed konklawe, zmiana okularów i zamówienie nowego obuwia, codzienne homilie i tym podobne znaki mają przemawiać do zbiorowej wyobraźni.

To nie tylko osobisty styl, ale też filozofia. Kierując się zasadą, że ważne jest inicjowanie procesów, a nie utrzymywanie wszystkiego pod kontrolą, papież Franciszek „inicjuje procesy”. Zainicjował proces reformowania kurii rzymskiej (tego oczekiwali uczestnicy konklawe), ale także proces odnowy Kościoła, to jest rewizji zakorzenionych w historii kościelnych zwyczajów, pięknych, ale niesłużących już przekazywaniu Ewangelii, a nawet rewizji norm lub przykazań kościelnych,...

4777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Franciszek przyniósł Kościołowi Katolickiemu niepowtarzalną szansę powrotu do źródeł chrześcijaństwa. Czy kk skorzysta z tej szansy? To już inna sprawa.

✚Franciszek zdjął maskę pozornego chrześcijaństwa z kościoła, odsłonił prawdziwe oblicze jego kapłanów, teologów, owieczek - oblicze pychy, chciwości, obłudy, zakłamania i hipokryzji ✚ wątpię, by to wystarczyło, aby obłudnicy i hipokryci doznali z tego powodu cudownej odmiany, póki co psioczą coraz głośniej na papieża i już niemal otwartym tekstem odmawiają mu nie tylko posłuszeństwa, ale i papieskich kompetencji ✚ [oczywiście dotyczy to tylko części kościoła, jednak często jest to, jak w Polsce, "grupa trzymająca władzę"]

eddiepolo - nie pierwszy juz raz panskie komentarze robia na mnie wrazenie. Podziwiam pana walory intelektualne, wiedze i precyzje formulowania przekazu. Musze dodac, ze panska filozofia bytu jest mi bardzo bliska. Pozdrawiam, Jan Filipecki

[a propos whisky - no kto wie, przecież MB to nie koniec świata?...]

Korzysta ile wlezie, aż do bólu. Zdumiewająco obrzydliwą puentę do tematu wygłosił pewien ksiądz profesor, nb z 'papieskiego' Krakowa: ✚"Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska - powiedział ks. prof. Edward Staniek podczas homilii wygłoszonej 25 lutego. Jego słowa przywołał portal PCh24.pl."✚ Ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy to Duch Święty czy sam Lucyfer włada polskim kościołem?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]