Reklama

Piasek i kamienie

Piasek i kamienie

11.12.2016
Czyta się kilka minut
Bp Grzegorz Ryś, historyk kościoła: Czasem jest tak, że jak się kogoś kanonizuje, to się go oswaja. Ale nie mam wrażenia, że Brat Albert został oswojony – choćby tak, żeby był powszechnie znany i przywoływany.
A

ARTUR SPORNIAK: Ksiądz Biskup napisał na tych łamach kilka lat temu, że Brat Albert „był dziwnym człowiekiem” – to znaczy?

BP GRZEGORZ RYŚ: Jak dziwni są święci – ludzie, o których nigdy nie wiadomo do końca, co myśleć. Mogliby być inni…

Tej inności się obawiamy?

Jednocześnie przyznając jej z reguły rację. Radykalizm świętych jest taki, że mówimy: za duży wiatr na moją wełnę. Tę dziwność pokazuje np. historia z życia Adama Chmielowskiego, jeszcze zanim został Bratem Albertem. Skarżył się pewnemu księdzu, że nachodzi go jakiś ubogi i nie daje mu spokoju – dzisiaj powiedzielibyśmy: uprawia stalking. Ksiądz doniósł na policję i natrętnego człowieka aresztowano. Gdy Adam się o tym dowiedział, wzburzony pytał: „Co ksiądz zrobił? Zgubił ksiądz duszę!”.

Czy jest w jego życiorysie moment, kiedy się nawraca...

9574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bierze z podatków ( od wiernych i niewiernych ) coraz więcej i dbając o wzrost tego żródła dochodów naciska na polityków bez oporów, sprawnie i z podziwu godną skutecznością. Jednak przed wywieraniem nacisku w kwestii sprawiedliwości polityki społecznej się wzdraga. Kwestia priorytetów?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]