Reklama

Patriotyzm i patologia

Patriotyzm i patologia

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Doświadczony kolejarz tłumaczył mi to kiedyś tak: każda katastrofa ma dwie przyczyny.
G

Gdy zepsuje się jedno urządzenie albo zdarzy się jeden ludzki błąd, problem jest z reguły wychwytywany przez systemy zabezpieczeń. Jeśli dwie rzeczy idą nie tak równocześnie, efekty nakładają się na siebie, doprowadzając do nieszczęścia. Stąd po każdej katastrofie tak trudno przypisać komuś winę – szczególnie wtedy, gdy dwie przyczyny leżą po stronie różnych podmiotów, do tego wrogich. Każdy z nich, poniekąd naturalnie, do swoich przewinień podchodzi z większą wyrozumiałością. Wszak gdyby nie druga strona, nasze błędy nie spowodowałyby niczego złego. Rzecz wcale się nie upraszcza, jeśli nie ma pełnej symetrii: pokusy i poczucie krzywdy mają jeszcze więcej pożywek, bo jeszcze trudniej wyważyć winę. Zamieszki i zniszczenia, do których doszło w Warszawie w Święto Niepodległości, podlegają tej właśnie logice.
Jest standardową rolą opozycji, by kapitalizować niezadowolenie społeczne...

4531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]