Reklama

Ładowanie...

Papież pisze program

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Franciszek zna „kościelną hermeneutykę”, która każdy niewygodny tekst potrafi odwrócić do góry nogami. Sam mówi więc najprościej, jak się da. I bardzo mocno.
I

Intryguje mnie pytanie, jak powstawała adhortacja apostolska „Evangelii Gaudium”. Adhortacje, ogłaszane przez papieży po każdym synodzie biskupów, zawierały zwykle dorobek tych zgromadzeń – z reguły opracowywał je Sekretariat Synodu, co Jan Paweł II wyraźnie zaznaczał w słowie wstępnym do tych dokumentów. Swoim podpisem nadawał im rangę apostolską, podkreślając jednak kolegialność autorstwa.
Adhortacja obecnego papieża, o której piszemy więcej na stronach działu Wiara, jest inna, zaskakująco osobista. Franciszek mówi w pierwszej osobie, wielokrotnie wspomina o swoich doświadczeniach i pragnieniach, mówi o swojej misji jako pasterza Kościoła powszechnego i ograniczeniach swoich kompetencji. Jednocześnie, zwłaszcza w części diagnostycznej, zawierającej charakterystykę współczesnego świata i Kościoła, niewątpliwie sięga do synodalnego dorobku, który według...

4552

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]