Reklama

Oz: instrukcja

Oz: instrukcja

09.12.2019
Czyta się kilka minut
P

Proza Amosa Oza może onieśmielać. Zmarły przed rokiem pisarz zostawił po sobie kilkadziesiąt książek, które układają się w gęstą opowieść o ludzkiej naturze, ale także o skomplikowanej historii powojennego Izraela. Dla zaczynających dopiero przygodę z tym literackim uniwersum wydany właśnie tom rozmów będzie idealnym przewodnikiem. Szira Chadad, redaktorka powieści Oza, rozmawia z pisarzem o rzeczach najważniejszych: o miłości, historii, ale też o współczesnej polityce. Jednak przy każdej okazji powraca temat samego pisania, któremu Oz podporządkował wszystko inne. „Kiedy piszę opowiadanie, jedną z rzeczy, które poruszają moją ręką, jest ciekawość. Taka, której nie mogę zaspokoić”, mówił w jednym z ostatnich wywiadów. W tej opowieści pisanie jawi się jako zajęcie żmudne i wymagające, do tego niewdzięczne i frustrujące, bez którego jednak życie byłoby nie do zniesienia. ©℗

Szira Chadad, Amos Oz Z CZEGO POWSTAJE JABŁKO?, przeł. Leszek Kwiatkowski, Rebis, Poznań 2019

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]