Reklama

Ostatnia furtka

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Siedem lat temu usłyszał diagnozę. Przed trzema laty stracił kontrolę nad ostatnim mięśniem. Dzisiaj jest pierwszym człowiekiem komunikującym się ze światem wyłącznie poprzez aktywność swojego mózgu.
Felix Slamovics, Izraelczyk, który zachorował na stwardnienie zanikowe boczne. W czerwcu 2007 r., pięć lat po diagnozie, w ramach akcji społecznej wspiął się na jeden z wieżowców Centrum Azrieli w Tel Awiwie. URIEL SINAI / GETTY IMAGES
S

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to choroba układu nerwowego powodująca stopniową utratę kontroli nad kolejnymi mięśniami. Pierwsze objawy to osłabienie, drętwienie, niezborność ruchów. Degeneracja ­postępuje jednak szybko, obejmując kolejne neurony. Bywa, że choroba zwalnia i przyspiesza albo tajemniczo oszczędza pewną partię mięśni. Stephen Hawking, cierpiący na jedną z odmian ALS, przez ostatnie 10 lat swojego życia komunikował się ze światem za pośrednictwem ostatniego mięśnia, który pozostawał pod jego świadomą kontrolą, zlokalizowanego na prawym policzku.

Standardowa medyczna skala stosowana przy ocenie postępów tej choroby, o nazwie ALSFRS, sięga od 0 do 48 punktów. Zdrowy, całkowicie samodzielny człowiek, który potrafi swobodnie oddychać, mówić, żuć, łykać, wejść po schodach i samodzielnie się ubrać, otrzymuje wynik 48. Wynik 0 oznacza już pełne uzależnienie od...

18209

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]