Reklama

Ostatni encyklopedysta

Ostatni encyklopedysta

10.04.2017
Czyta się kilka minut
„To zupełnie niepotrzebna książka, którą każdy by chciał mieć w domu”. Arcyblurb autorstwa Marcina Świetlickiego jest chyba najtrafniejszą rekomendacją tego osobliwego dzieła.
P

Paweł Dunin-Wąsowicz to chyba ostatni przedstawiciel wymarłego gatunku samotnych encyklopedystów, pracujących bez rozbudowanego aparatu wykonawczego i rzeszy współpracowników. Tyle że w dziedzinach, które go pasjonują, nie ma zapewne konkurentów. W „Polskiej Bibliotece Widmowej” zajął się niejako drugim poziomem świata wykreowanego przez literaturę – obojętne, realistyczną czy też fantastyczną. Jakie zmyślone książki czytają zmyśleni bohaterowie i dlaczego autor, ten realny, włożył im do ręki takie właśnie, a nie inne tytuły?

Klasykiem gatunku pozostaje oczywiście Stanisław Lem, który recenzje z nieistniejących pozycji oraz wstępy do nich uczynił budulcem kilku książek i którego bohaterowie, jak Ijon Tichy czy Kris Kelvin z „Solaris”, sporo czytają. U Lema te zmyślone lektury pełnią rozmaite funkcje – w „Solaris” np. wprowadzają w niepojęty świat tytułowej planety. Często...

2862

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]