Reklama

Oskar dla Barnaby

Oskar dla Barnaby

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy »Syn Pocieszenia«, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów” (Dz 4, 36n).
B

Barnaba zawsze mnie fascynował. To jedna z tych postaci, które zasługują na Oskara za rolę drugoplanową w dziejach pierwotnego Kościoła: ten, który zaufał nawróconemu Szawłowi, gdy zamykali mu drzwi przed nosem wszyscy wierni w Jerozolimie: „dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do Apostołów” (Dz 9, 27). To Barnaba wziął go następnie do Antiochii, gdzie „przez cały rok pracowali razem” (Dz 11, 26). Potem zaś – znowu razem – udali się w pierwszą podróż misyjną. Kościół pierwotny traktował Barnabę z wielkim szacunkiem – przypisywany mu apokryf, List Pseudo-Barnaby, poważany był niemal na równi z księgami Nowego Testamentu.
Wszystko to prawda. A przecież...
Dopiero ostatnio przy lekturze Dziejów uderzyło mnie to, że Łukasz tak dokładnie opisał pochodzenie Barnaby: lewita rodem z Cypru. Po co? Czy to, że Barnaba pochodził z rodu Lewiego, miało jakiekolwiek znaczenie w...

2769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]