Reklama

Olejek nadziei

Olejek nadziei

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Umarłym nie pomaga ani kadzidło, ani wonny olejek. Można więc było racjonalnie tłumaczyć, że powinny darować sobie tamtą wyprawę do grobu w wielkanocny poranek. Można było w domowym zaciszu sporządzić dokładny katalog ostatnich ran, przykrości i rozczarowań. Jako jego uwieńczenie wprowadzić konkluzję, że wszystko już stracone; w imię realizmu trzeba uwolnić się z wszelkich złudzeń i przyjąć do wiadomości, że nie da się już nic więcej zrobić. Dodatkowe komentarze o przewrotności świata i potędze zła byłyby wtedy zjawiskiem naturalnym, a może nawet stanowiłyby formę psychicznej rekompensaty.
T

Tymczasem całe piękno ewangelicznego opisu odkrytej ponownie radości płynie z tego, iż kobiety śpieszące do grobu potrafiły przezwyciężyć zniechęcenie i poczucie bezsiły. Na naszym szlaku wierności Ukrzyżowanemu trzeba, jak one, troszczyć się o olejek nadziei, który dla wielu rozczarowanych współbraci wydaje się irytujący i niepotrzebny. Żyjąc prawdą o Zmartwychwstaniu trzeba przeciwdziałać pokusie apatii, pesymizmu, goryczy przechodzącej w łatwe pretensje do świata. Wonne olejki pozostają tym symbolem duchowego piękna, w którym optymizm płynący z Bożej mocy zbawczej znajduje dopełnienie w wierności wrażliwych serc.

662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]