Reklama

Oko

Oko

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Sztuka jest po to, żeby budzić chęć życia. (Jadwiga Maziarska).
H

Helena Blum, słynna krakowska historyczka sztuki, zwierzyła się kiedyś z autorskiej porażki. Oto redaktor Jerzy Turowicz nie wydrukował w “Tygodniku Powszechnym" jej recenzji z wystawy Jadwigi Maziarskiej w 1957 roku. “Może była źle napisana? - zastanawiała się po latach »Blumka« - Na pewno była pozytywna". Dziś bohaterowie tej historii mogą już sobie tę kwestię spokojnie wyjaśnić, po tamtej stronie. Pierwszego września pożegnaliśmy na Cmentarzu Rakowickim Jadwigę Maziarską - nestorkę polskiej awangardy, której dane było współpracować jeszcze z pierwszą, przedwojenną Grupą Krakowską.

Żyła lat dziewięćdziesiąt, ale ostatnią rzeczą, jaką można było o niej powiedzieć, to nazwać jej sztukę muzealną! Na kilka lat przed śmiercią wciąż malowała zaskakująco świeże, młodzieńcze obrazy. Powszechnie uznawana za polską prekursorkę malarstwa materii - nie robiła wokół...

12978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]