Ładowanie...
Odwilż abisyńska

Etiopia, niegdysiejsza Abisynia, uważana jest za jedno z czterech mocarstw Afryki. Tytuł ten dzieli z bogatą Południową Afryką, najludniejszą na kontynencie, dwustumilionową Nigerią i sąsiednim Egiptem, choć ten politycznie przynależy bardziej do Bliskiego Wschodu. Stumilionowa Etiopia, uchodząca w drugiej połowie XX stulecia za uosobienie wszelkich możliwych afrykańskich nieszczęść i plag (wojny, przemocy, tyranii, terroru, nędzy, głodu, suszy), na początku XXI wieku wybiła się na potęgę i symbol sukcesu.
Panowanie pułkownika Mengistu Hajle Mariama i „czerwonego terroru”, jaki zaprowadził w latach siedemdziesiątych po obaleniu cesarza Hajle Sellasjego i likwidacji monarchii, skończyła się w 1991 roku wraz z upadkiem komunizmu i rozpadem Związku Radzieckiego, głównego mecenasa etiopskiego dyktatora. Pozbawiony kremlowskich rubli i karabinów, Mengistu natychmiast przegrał...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]