Reklama

Odwilż abisyńska

Odwilż abisyńska

14.04.2018
Czyta się kilka minut
Etiopia, jedno z najstarszych państw Afryki, wybrała sobie najmłodszego na całym kontynencie przywódcę. Czterdziestolatek ma uchronić ją przed wojną domową i rozpadem, wyremontować i uczynić afrykańską potęgą.
Abiy Ahmed, nowy premier Etiopii. Ambo, 11.04. 2018 r. / ZACHARIAS ABUBEKER / AFP/EAST NEWS
Abiy Ahmed, nowy premier Etiopii. Ambo, 11.04. 2018 r. / ZACHARIAS ABUBEKER / AFP/EAST NEWS
E

Etiopia, niegdysiejsza Abisynia, uważana jest za jedno z czterech mocarstw Afryki. Tytuł ten dzieli z bogatą Południową Afryką, najludniejszą na kontynencie, dwustumilionową Nigerią i sąsiednim Egiptem, choć ten politycznie przynależy bardziej do Bliskiego Wschodu. Stumilionowa Etiopia, uchodząca w drugiej połowie XX stulecia za uosobienie wszelkich możliwych afrykańskich nieszczęść i plag (wojny, przemocy, tyranii, terroru, nędzy, głodu, suszy), na początku XXI wieku wybiła się na potęgę i symbol sukcesu.

Panowanie pułkownika Mengistu Hajle Mariama i „czerwonego terroru”, jaki zaprowadził w latach siedemdziesiątych po obaleniu cesarza Hajle Sellasjego i likwidacji monarchii, skończyła się w 1991 roku wraz z upadkiem komunizmu i rozpadem Związku Radzieckiego, głównego mecenasa etiopskiego dyktatora. Pozbawiony kremlowskich rubli i karabinów, Mengistu natychmiast przegrał...

9728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]