Reklama

Ładowanie...

Ludzcy ludzie

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Premiera filmu o Wałęsie odbędzie się na festiwalu filmowym w Wenecji 5 września. Nasz recenzent już zobaczył ten najbardziej oczekiwany film roku.
Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Fot. Marcin Makowski / MAKUFLY / ITI CINEMA
U

Udało się! Andrzej Wajda zrealizował znakomity film o Lechu Wałęsie. Wydawałoby się, że jest to zadanie karkołomne – obawy były ogromne. Czy Wajda sobie poradzi? – zastanawiali się publicyści i ludzie z branży filmowej. Czy nie będzie to film „na kolanach”? Z góry uznano, że powstanie bezkrytyczna hagiografia Wałęsy. Zastanawiano się tylko, jakiej ekwilibrystyki słownej używać, żeby krytykując Wajdę nie wpisać się w potępieńczy chór prawicy.
Bo reakcje strony prawicowej były i są proste do przewidzenia. Po pierwsze dlatego, że reżyser to „ulubieniec władz”, kiedyś komunistycznych, a teraz, co gorsza, „tuskowych”. Po drugie zaś i najważniejsze – dlatego, że nie jest to film o agencie „Bolku”, a oczekiwania są przecież takie, że będzie to thriller śledczy o zdrajcy. Recenzje zostały napisane, zanim film powstał, a część już nawet wydrukowano.
„Reżyser nie miał odwagi stanąć...

9341

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]