Reklama

Ładowanie...

"Odpowie ci wiatr..."

17.04.2005
Czyta się kilka minut
1. Pośród wielu żywych w pamięci scen naznaczonych obecnością Jana Pawła II mam i taką: Bob Dylan śpiewa Papieżowi swoją słynną balladę Blowin in the Wind:.
P

Przez ile dróg musi przejść każdy z nas,

by mógł człowiekiem się stać.

Przez ile mórz lecieć ma biały ptak,

nim w końcu upadnie na piach...

Papież słucha i za każdym razem, gdy Bob Dylan powtarza refren:

Odpowie ci wiatr,

wiejący przez świat,

odpowie ci, bracie, tylko wiatr -

uśmiecha się, kiwając głową do rytmu.

2. “Życie się nie kończy, życie się tylko zmienia, zmienia się na lepsze" - w dniu śmierci Jana Pawła II te słowa kardynała Franciszka Macharskiego należały do powtarzanych najczęściej.

W swych katechezach z roku 1999 o niebie, czyśćcu i piekle Papież zalecał “pewien umiar" w opisach tych ostatecznych rzeczywistości, ponieważ opisy takie “pozostają zawsze nieadekwatne". I dodawał, że “niebo lub szczęśliwość"...

1769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]