Reklama

Odkąd odeszły bizony

Odkąd odeszły bizony

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Jakby z głębi dziecięcych czasów, gdy słowo Indianina zdawało się kryć istotne nauki, przychodzi dzięki tej książce coś, co stawia na baczność i każe wszystko przeliczać od nowa.
Wodzowie plemienia Wron w Nowym Jorku, rok nieznany. Wiele Przewag w środku. Fot. Library of Congress
T

Ta nadzwyczajna, cudna książka – popis klarownego wykładu z pogranicza filozofii, antropologii i psychologii – została wydana w tysiącu egzemplarzy. A więc tylu, co najwyżej, nas zostało? Tylu tylko, Czejenów, Wron, Mohikanów, którzy przetrwali burzliwe dzieje naszych biografii i koczują jeszcze gdzieś w zakamarkach naszych dusz – resztki naszego dzieciństwa, uśpieni, piękni i zawsze „ostatni”?
To na nich, plemionach indiańskich, uczyliśmy się, zanim jeszcze opowiedziano nam o rozbiorach i powstaniach, czym jest strata; to od nich, zanim jeszcze miał nas zauroczyć obraz harcerzy rzucających zapalone butelki, czerpaliśmy obrazy męstwa, rozpaczliwej walki Małych Bizonów z przeciwnościami losu, z białymi, z Komanczami i z niedźwiedziami grizzly. Lecz wiedzieliśmy, że wszystko i tak na nic, że plemiona znikały, odjeżdżały w cień, trzebione, wytruwane chorobami i wódką, pozbawiane...

13691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]