Reklama

Opowieść z Wielkich Równin

Opowieść z Wielkich Równin

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Gdy czytam historię Czerwonej Chmury, wodza Siuksów, wracają wspomnienia z młodzieńczych lat.
Czerwona Chmura z żoną, ok. 1899 r. LIBRARY OF CONGRESS
M

Moją wczesną fantazję o Indianach rozbudzili tacy autorzy jak Friedrich von Gagern, Piero Pieroni i Dee Brown, niezrównani gawędziarze. „Prawdziwe życie Skórzanej Pończochy” Gagerna zawiera przepyszne anegdoty z pola walki, szaleńcze pościgi i ucieczki oraz smutne odchodzenie dzielnych Indian, którzy na koniec zawsze przegrywają. Do dziś pamiętam wrażenie, jakie zrobiły na mnie ostatnie słowa rozdziału o wojnie z 1794 r., po której Indianie musieli oddać dolinę rzeki Ohio: „Nigdy więcej łowów w tym kraju! Żadne indiańskie czółno nie śmie ukazać się na starej Ohio! Piękna rzeka, radość indiańskich oczu, ziemia ojców – zamknięta dla nich. Go ahead! Idź precz...”.

Smutek i poezja przebijały z każdego rozdziału relacjonującego kolejną klęskę Indian, np. po bitwie nad Wielką Kanawhą „pogrzebano białych żołnierzy; ciała Indian pozostały na pastwę drapieżników. Liście...

14678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]