Reklama

Odejście chłopów

Odejście chłopów

11.08.2012
Czyta się kilka minut
Janusz A. Majcherek, dobrze znany jako entuzjasta unowocześnienia Polski,...
1

1

...ogłosił w „Gazecie Wyborczej” z 8 sierpnia manifest dotyczący kwestii chłopskiej jako strategicznej dla przyszłości naszego kraju. Tytuł owego tekstu: „Hamulcowi modernizacji”.

2

Zdanie otwierające manifest profesora Majcherka brzmi mocno i jednoznacznie: „Ujawniony ostatnio w pokątnym nagraniu sposób żerowania chłopskich działaczy na instytucjach skarbu państwa skłania do zastanowienia się nad destrukcyjną rolą, jaką w obliczu wyzwań cywilizacyjnych stojących przed Polską odgrywa liczna rzesza właścicieli ziemi rolnej i ich polityczna reprezentacja”.

3

Równie zdecydowane są zdania zamykające przywoływany tekst: „Tak jak odejście ziemiaństwa, tak też odejście chłopstwa nie będzie stratą dla kultury duchowej, natomiast może być warunkiem szybszego rozwoju kultury materialnej nowoczesnego...

2711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]