Reklama

Od słowa do słowa

Od słowa do słowa

02.08.2006
Czyta się kilka minut
Wśród wielu przeznaczonych dla dzieci książek z wierszami antologia "Wędrówka przez słówka zwraca uwagę układem i piękną szatą graficzną. Pomysł jest bardzo ciekawy. Autorka antologii (z wykształcenia logopeda) ułożyła listę 30 najważniejszych, pojawiających się w życiu dziecka najwcześniej i powtarzanych najczęściej słów. To one wyznaczają tematykę poszczególnych rozdziałów, grupujących wiersze na dany temat. Czytając "Wędrówkę... uzmysławiamy sobie zatem, jak poszerza się świat małego dziecka, jakie są jego najważniejsze elementy, wokół kogo i czego dziecko buduje swoją osobowość i swoje bezpieczne zamieszkiwanie na ziemi. Jak granice jego języka wyznaczają granice jego świata...
Rysunek czteroletniego Dominika Kuleszy
J

Jest tu więc oczywiście Mama i Tata, Babcia (a właściwie Baba) i Dziadek, następnie Lala, Auto, Miś i Piłka, zaraz potem Pies i Kot, Dom i dalej aż do Przedszkola, Kredek i Książki. I Serca. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim wstępem, z którego dowiadujemy się sporo o rozwoju mowy, trudnościach, jakie może mieć dziecko z artykulacją poszczególnych słów. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę ciepły ton sympatii i głębokie przekonanie autorki, że czas spędzany z dziećmi, wspólne lektury, zabawy w wymyślanie rymów, uczenie się na pamięć wierszy - to doświadczenie wzbogacające tyleż dzieci, co nas - dorosłych.

Większość tekstów została napisana przez twórców spoza żelaznego kanonu autorów poezji dla dzieci, choć znajdziemy tu też pojedyncze wiersze Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej czy Kerna. Przede wszystkim są to jednak prace autorów młodszych, współczesnych (jak Agnieszka Frączek), a czasem bodaj debiutantów (jak licznie reprezentowani Robert Kasprzycki i Kamil Śmiałkowski). Nie wszystkie te próby są całkiem udane, aczkolwiek trzeba przyznać, że książka trzyma pewien przyzwoity poziom i nie natrafimy tu na grafomanię, tak niestety częstą w "produkcji" dla dzieci.

Samoistną wartość mają, wykorzystane przez Natalię Gościniak jako elementy szaty graficznej, rysunki dzieci ze szpitala przy ul. Litewskiej w Warszawie. Bardzo są piękne, zwracają uwagę śmiałością koloru i wizji, wzruszają wielkimi postaci Mamy i Taty, wspaniałymi uśmiechami, które rozświetlają wszystkie twarze.

"Wędrówka przez słówka. Antologia twórczości dla dzieci". Koncepcja, układ i wybór tekstów: Dagmara Śmiałkowska, Warszawa 2006, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita S.A. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na konto Fundacji "Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]