Reklama

Obywatele zabrali głos

Obywatele zabrali głos

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Dwie trzecie Chorwatów zdecydowało w referendum, by do konstytucji wpisać definicję małżeństwa jako wspólnoty mężczyzny i kobiety. Uniemożliwi to wprowadzenie małżeństw homoseksualnych, czego chce rządząca lewica.
D

Demokracja to rządy ludu. Ale wiadomo, że nie chodzi ani o lud (lecz o obywateli), ani też nie sprawuje on bezpośrednio władzy (bo czynią to wybrani w wyborach przedstawiciele). Jednak w Chorwacji lud postanowił wziąć sprawy w swoje ręce – i zmienić konstytucję bez pośrednictwa parlamentu.
Lud wymyślił referendum, zebrał odpowiednią liczbę podpisów, a rządzącym nie pozostało nic innego, jak je rozpisać. I lud zmienił konstytucję, dopisując do niej – wbrew większości parlamentarnej – zapis o definicji małżeństwa, który brzmi: „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny”.
DWIE INTERPRETACJE
Jest niedziela, 1 grudnia. W strzelistej, neogotyckiej katedrze – górującej nad starym miastem w Zagrzebiu – zbiera się więcej wiernych niż zwykle. Kościół katolicki popiera zmiany w konstytucji, proponowane przez organizację „W imię rodziny”. Większość wiernych...

4888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]