Obraz Tygodnia

Parę godzin po upływie 48-godzinnego ultimatum, jakie prezydent Bush dał Saddamowi Husajnowi i jego synom na opuszczenie kraju, amerykańskie samoloty rozpoczęły ograniczone bombardowania Bagdadu - ograniczone, bo wymierzone jedynie w cele militarne. Po kolejnych kilkunastu godzinach rozpoczęła się operacja lądowa: amerykańsko-brytyjskie jednostki wyruszyły z Kuwejtu, zdobywając m.in. strategiczny port Umm Kasr, okrążając Basrę, drugie co do wielkości miasto Iraku, i opanowując most na rzece Eufrat. Wbrew obawom wojska Saddama nie użyły dotąd broni chemicznej i biologicznej ani nie dokonały masowych podpaleń szybów naftowych. Prezydent Bush powiedział w przemówieniu telewizyjnym, że „wojna może być dłuższa i trudniejsza niż niektórzy przewidują”.

Atak na Irak potępiły m.in. Francja, Niemcy, Belgia, Rosja, Chiny i Indie. „Głęboki ból” z powodu wojny wyraził także rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls. Na całym świecie odbywają się demonstracje antywojenne - ponad 100 tys. osób wzięło udział w manifestacji na Manhattanie, a 200 tys. w londyńskim Hyde Parku.

Turcja, która wcześniej zgodziła się na udostępnienie wojskom amerykańskim swojego terytorium, zapowiedziała wkroczenie do kurdyjskiej autonomii na północy Iraku.

W rejonie Zatoki Perskiej jest ok. 200 polskich żołnierzy - oprócz jednostki specjalnej GROM i marynarzy z ORP „Xawery Czernicki” są to pododdziały 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy.

W Czeczenii odbyło się referendum konstytucyjne. Jeśli wierzyć Rosjanom, wzięło w nim udział ponad 80 proc. uprawnionych, z czego aż 95 proc. głosowało „tak”. Wcześniej prezydent Putin zapowiedział, że jeżeli Czeczeni zaakceptują nową konstytucję, otworzy to możliwość ogłoszenia amnestii.

Na Kubie, w największej od lat fali represji, aresztowano kilkudziesięciu działaczy opozycji.

Nowym premierem Serbii (w miejsce zamordowanego Zorana Dzindzicia) został inny prozachodni polityk, Zoran Żivković.

Słoweńcy opowiedzieli się w referendum za wejściem do Unii Europejskiej i NATO: według wstępnych wyników za integracją z UE głosowało aż 89 proc., a za wstąpieniem do Paktu 66 proc. obywateli.

Z najnowszych badań OBOP wynika, że 66 proc. Polaków zamierzających wziąć udział w referendum akcesyjnym opowiada się za przystąpieniem do UE.

Przed sejmową komisją śledczą powołaną do zbadania afery Rywina zakończył zeznania Juliusz Braun, który przyznał m.in., że przy obsadzaniu najważniejszych stanowisk w publicznym radiu i telewizji istniała nieformalna koalicja SLD, PSL i UW. Po Braunie zeznawał Włodzimierz Czarzasty - większość jego wypowiedzi była wymierzona w koncern Agora, z którą firma Czarzastego - wydawnictwo Muza - rywalizowała w przetargu o udział w prywatyzacji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Wiarygodność jego zeznań w krzyżowym przesłuchaniu podważył jednak poseł Jan Rokita: odpowiadając na kluczowe pytania Czarzasty wielokrotnie odczytywał z kartki te same sformułowania bądź zasłaniał się niepamięcią. Sekretarz KRRiTV nie potrafił m.in. wyjaśnić, dlaczego w dzień po złożeniu przez Rywina propozycji korupcyjnej Wandzie Rapaczyńskiej jego częste telefoniczne kontakty z Robertem Kwiatkowskim urwały się na ponad miesiąc. Po Czarzastym zeznania rozpoczęła Aleksandra Jakubowska.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Aleksander Kwaśniewski powiedział, że nie przyjmie dorocznego sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, że ustąpienie Roberta Kwiatkowskiego z funkcji prezesa TVP jest nieuchronne, że radził i Adamowi Michnikowi, i premierowi Millerowi skierowanie sprawy Rywina do prokuratury i że Miller musi odpowiedzieć sobie na pytanie, „czy jest w stanie w tym trudnym momencie nadal kierować państwem”. „To chyba jakaś epidemia” - skomentował wywiad prezydenta premier. - Jeżeli tak dalej pójdzie, to boję się pomyśleć, komu pan prezydent zaproponuje dymisję w przyszłym tygodniu”.

„SuperExpress” ujawnił, że w grudniu ub.r. kilkuset przyjaciół Aleksandra Kwaśniewskiego złożyło się na imieninowy prezent dla prezydenta - obraz Wojciecha Kossaka. W śród fundatorów byli m.in. Lew Rywin, Leszek Miller, Włodzimierz Czarzasty, Jarosław Pachowski, Witold Graboś i Tomasz Nałęcz.

W wieku 63 lat zmarł Jakub Karpiński, socjolog, historyk i publicysta polityczny. l Trzy „Oscary” dla „Pianisty”: za reżyserię dla Romana Polańskiego, za najlepszą pierwszoplanową rolę męską (dla Adriena Brody) i za najlepszy scenariusz adaptowany (Ronald Harwood). Za najlepszy film Amerykańska Akademia Filmowa uznała musical „Chicago”, „Oscara” za najlepszą rolę kobiecą dostała Nicole Kidman (rola Virginii Woolf w „Godzinach”). l Adam Małysz jako pierwszy w historii skoczek narciarski zdobył po raz trzeci z rzędu Puchar Świata.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2003