Reklama

Obraz Tygodnia

Obraz Tygodnia

30.03.2003
Czyta się kilka minut
P

Parę godzin po upływie 48-godzinnego ultimatum, jakie prezydent Bush dał Saddamowi Husajnowi i jego synom na opuszczenie kraju, amerykańskie samoloty rozpoczęły ograniczone bombardowania Bagdadu - ograniczone, bo wymierzone jedynie w cele militarne. Po kolejnych kilkunastu godzinach rozpoczęła się operacja lądowa: amerykańsko-brytyjskie jednostki wyruszyły z Kuwejtu, zdobywając m.in. strategiczny port Umm Kasr, okrążając Basrę, drugie co do wielkości miasto Iraku, i opanowując most na rzece Eufrat. Wbrew obawom wojska Saddama nie użyły dotąd broni chemicznej i biologicznej ani nie dokonały masowych podpaleń szybów naftowych. Prezydent Bush powiedział w przemówieniu telewizyjnym, że „wojna może być dłuższa i trudniejsza niż niektórzy przewidują”.

Atak na Irak potępiły m.in. Francja, Niemcy, Belgia, Rosja, Chiny i Indie. „Głęboki ból” z powodu wojny wyraził także rzecznik...

4995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]