Reklama

Obraz kobiety

Obraz kobiety

20.10.2009
Czyta się kilka minut
Drugi List do Koryntian pozbawiony jest niemal wzmianek o kobietach. W końcowej części Paweł w polemice z nieznanymi nam przeciwnikami odwołuje się do oblubieńczej symboliki znanej z Biblii hebrajskiej, jak też innych pism nowotestamentowych. Tym, co odróżnia zastosowanie tej symboliki w tym miejscu, jest z jednej strony powiązanie z rolą Pawła jako ojca, prezentującego dziewicę Oblubieńcowi, z drugiej zaś odwołanie do postaci Ewy.
"

"Jestem o was zazdrosny zazdrością Boga. Zaślubiłem was bowiem z jednym Mężem i pragnę was przedstawić Chrystusowi jako czystą dziewicę. Obawiam się jednak, aby wasze umysły nie zostały skażone i nie utraciły prostoty oraz czystości wobec Chrystusa, podobnie jak przydarzyło się to Ewie, która została oszukana chytrością węża" (2 Kor 11, 2-3).

Opisywanie własnej roli przez Pawła jako rodzica nie występuje tylko w tym miejscu: fragmenty 2 Kor 6, 13 i 12, 14 również ujmują jego relacje z gminą w kategoriach rodzicielskich. W 1 Kor 3, 1-2 przyrównuje nawet Paweł swoją rolę do roli matki - kierując swe słowa do "niemowląt w Chrystusie", które nakarmił "mlekiem, a nie stałym pokarmem". Jeszcze wyraźniej ta macierzyńska symbolika dochodzi do głosu w Liście do Galatów, w którym mowa o rodzeniu w boleściach wiernych przez Pawła (Ga 4, 19). Czy w Pierwszym Liście do...

3968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]